Brandon Carribean Evel Corn- LadyL LindaM Poh TylerJ Gitt\'s Attention GrandFinale Caproz Josephine Imperial Wine Harvest Moonlight TUR DU MONDE Honey

Dālijas - Gumu saglabāšana.

   Gumi ziemā glabājas tik labi, cik rūpīgi vasarā dālijas audzētas.
Lai gumi ziemā labi glabātos, tie pareizā laikā jānovāc. Augus var rakt tad, kad tiem izauguši un nobrieduši gumi. Nenobriedušiem ir maiga, vārīga miziņa, kas viegli atdalās no guma, – tādi ziemā slikti glabājas, jo izkalst vai sapūst. Nav pareizi rakt gumus, kamēr augi vēl zied, bet tad, kad tie ir cietuši salnās. Pavisam droši dālijas var rakt no oktobra sākuma līdz otrās dekādes beigām.
 Dālijas var sākt rakt apmēram nedēļu pēc pirmās nopietnās salnas. Ja laika apstākļi atļauj, ar rakšanu var nesteigties, gumi zemē vēl pāris nedēļas var briest. Dāliju gumus. Labāk dālijas rakt saulainā dienā, tad vieglāk nopurināt zemi. Stublājus nogriež 25 cm virs zemes, notīra pielipušo augsni, pārējo noskalo ar ūdens strūklu. Pēc mazgāšanas dāliju gumiem saīsina garās saknes. Lai gumus būtu ērtāk kodināt un glabāt, kā arī lai pavairotu stādāmo materiālu pavasarim, gumus ar asu nazi vai šķērēm sadala. Stublāju nogiež līdz pat sakņu kakliņu pumpuru joslai. Jāraugās, lai katrai daļai būtu pumpuri, no kuriem nākamgad attīstīsies dāliju dzinumi. Griezuma vietas apstrādā ar ogli. 
  Viens no galvenajiem gumu izžūšanas iemesliem ziemas glabātuvē var būt pārāk garā stublāja daļa virs sakņu kakliņa. Gara stublāja daļa var būt infekcijas perēklis.Pēc kāta nogriešanas, vēlams kāta atlikuma viducīti izgrebt, tur tāda zaļa masa iekšā un ļaut, lai gumi apžūst un tikai tad ieziemot. Ja glabā nepārgrieztus, daļās nesadalītus gumus, tad viducīti ērti izņemt ar 8-10 mm urbi.  
  Saulainā dienā uz lauka dāliju gumi labi apžūst jau dažu stundu laikā. Saulīte arī dezinficē un dziedē griezumu vietas. Ja rok sliktos laika apstākļos, gumus var apžāvēt siltumnīcā (ne ilgāk par diennakti). Nedrīkst žāvēt pārāk ilgi - gumi sāk krokoties. Sadalīt sakneņus atsevišķos gumos var tūlīt pēc apžāvēšanas, glabāšanas laikā vai arī dienu pirms stādīšanas.
Apžāvētos gumus var ievietot polietilēna maisiņos un apbērt ar kādu sausu materiālu, piemēram, skujkoku zāģskaidām, kūdru vai ozollapām. Parasti vienā maisiņā liek tīrus, kārtīgi apžāvētus gumus no viena cera. Lai nodrošinātu ventilāciju, maisiņam galu atstāj vaļā. Telpā vēlamā temperatūra ir ne augstāka par 8 grādiem, bet mitrums — ap 80%. Ja gumi sažūst, tad droši vien gaiss ir pārāk silts un sauss.
  Dāliju gumus var glabāt arī pēc senas metodes, kas ne visiem pieejama. Mežā saplūc balto sfagnu sūnu, izklāj kastēs un liek dālijas citu pie citas., tad atkal visu nosedz ar sūnām. 

Kontakti

Alvis Vītols
Autortiesības © 2010 Dālijas AV - Alvis Vītols
Izstrādāts: Joomla CMS