Brandon Carribean Evel Corn- LadyL LindaM Poh TylerJ Gitt\'s Attention GrandFinale Caproz Josephine Imperial Wine Harvest Moonlight TUR DU MONDE Honey

Dālijas - Pavairošana ar spraudeņiem

 

Dālijas ir iespējams pavairot ar sēklām, spraudeņiem un ar gumu dalīšanu. Pavairošanu ar sēklām parasti izmanto dāliju selekcijā. Piemājas zemē rekomendē dāliju pavairošanu ar spraudeņiem un sakneņu dalīšanu.
Gumu modināšanu var sākt jau janvārī vai februārī. Atlasītos gumus izņem no glabātuves, uzmanīgi aplūko un izlasa ārā bojātos gumus. Lai izvairītos no sēnīšu slimībām, gumus var profilaktiski dezinficēt kālija permanganāta, vara vitriola vai fundazola šķīdumā. Apžuvušos gumus ievieto substrātā podos, kastītēs vai siltumnīcā uz galdiem.

Spraudeņiem vajag labu substrātu. Nedrīkst ņemt nepārbaudītu dārza zemi. Izmanto veikalos pirkto kūdras substrātu vai arī to gatavo jaucot trūdvielas, kūdru un lapu kompostu. Substrātam jābūt mazliet mitram, taču ne pārāk. Vēlams sakņu kakliņus vai augšanas punktus atstāt augsnes kārtiņas virspusē. Kastītes vai podus pārvieto uz apgaismotu vietu 15-20 grādos, virs kastītes var novietot lampu, lai nodrošinātu nepieciešamo apgaismojuma režīmu. Tagad atliek tikai gaidīt, kad dālijas sāks augt.

Nepieciešams regulāri mitrināt augsni. Labāk to darīt ar smidzinātāju, tas nodrošinās vienmērīgu mitrināšanu un novērsīs substrāta izskalošanos. Kad dzinumi sasniedz 8 – 10 cm (aptuveni pēc 1,5 – 2 mēnešiem) var sākt pavairošanu ar spraudeņiem. Spraudeņus ar 2 – 3 starpmezgliem nogriež zem zemākās lapas un ievieto kastītē ar iesakņošanās substrātu, iedziļinot viņus 2 – 3 cm augsnē. Iesakņošanās substrātam ir jābūt irdenam un gaiscaurlaidīgam. To pagatavo šādā veidā: kastītes apakšā ievieto drenāžu, pēc tam lapu komposta zemi un pa virsu 3 – 4 cm izmazgātu upes smilšu slāni. Lai nodrošinātu tādus kā „siltumnīcas apstākļus”, kastīti apsedz ar plēvi vai stiklu. Pēc 2 – 3 nedēļām iesakņojušies spraudeņi sāk apaugt ar jaunām lapiņām un viņus var pārstādīt katru atsevišķā podiņā vai, piemērotos laika apstākļos, uzreiz ārā atklātā - saulainā vietā. Stāda līdz 1 – 2 lapu pāra augstumam. Sākumā vajag laistīt pietiekoši bagātīgi, bet stipri pārlaistīt arī nevajag.

Nelielus sērkociņa garuma asniņus tūlīt pēc nolaušanas var ievietot mazās pudelītēs, kam apakšā ūdens. Ūdens obligāti jāmaina katru dienu, kamēr parādās saknītes. Pēc tam dīgstu izpiķē kastītē ar mitru kūdru. Tai var pievienot bioloģisko augu aizsarglīdzekli, lai veicinātu augšanu, kā arī izvairītos no sēnīšu slimībām.

Parasti par labiem dāliju dēstiem izdodas izaudzēt 60-80 % lauzto dāliju asnu. Dēstus izstāda, kad augsne jau sasilusi, jo aukstā zemē tie tāpat nīkuļos un var pat aiziet bojā. Labāk nesteigties, bet biežāk aplaistīt, un tie tāpat uzziedēs laikā.

Dālijas ar spraudeņiem var pavairot līdz maijam. No šiem spraudeņiem jau pirmajā sezonā izveidosies pilnvērtīgs augs, bet veģetācijas periodā izveidojušos sakneņus varēs tālāk atkal izmantot, lai pavairotu Jums iepatikušos dāliju šķirni.

No labiem, savlaikus izaudzētiem spraudeņu stādiem dālijas zied agrāk un krāšņāk nekā tās, kas audzētas tajos pašos apstākļos no gumiem.

Kontakti

Alvis Vītols
Autortiesības © 2010 Dālijas AV - Alvis Vītols
Izstrādāts: Joomla CMS