Brandon Carribean Evel Corn- LadyL LindaM Poh TylerJ Gitt\'s Attention GrandFinale Caproz Josephine Imperial Wine Harvest Moonlight TUR DU MONDE Honey

Dālijas - Vietas izvēle un augsne

 

  Tā kā dālijām ir pilnīgi un lūstoši stublāji, tad stādīšanas vietu izvēlas iespējami pasargātu no vēja. Vējainā vietā dālijas tiks aplauztas un izgāztas. Nepiemērota ir auksta, slapja un skāba augsne. Augsne dālijām vēlama labi iemēslota, dziļi apstrādāta, trūdvielām bagāta, irdena, pietiekami mitra, bet ne slapja. Augsnei vajadzētu būt mitruma caurlaidīgai ar neitrālu pH (6,5-7,0). Tāpat augiem ir ļoti svarīgs saules apgaismojums, tomēr jāņem vērā tas, ka augus vēlams noēnot no karstās pusdienlaika saules. Stipri noēnotas vietas dālijām nav piemērotas. Ēnā dālijām stipri izstīdz, izliecas un izaug vāji ziedneši, cieš ziedu kvalitāte (sevišķi krāsu spilgtums) un gumi izaug ļoti trūcīgi. Dālijas nedrīkstu stādīt dārza zemākajās vietās, kur uzkrājas auksts gaiss un eksistē nopietna salnu bīstamība. Smagās māla augsnes uzlabo pievienojot kūdru, smiltis un lapu trūdvielas. Uzlabot smilts augsni, kurai ir slikta drenāža, var pievienojot māla-kūdras maisījumu un trūdvielas. Ja augsne ir par skābu, tad iestrādā krītu, kaļķus vai pelnus.

  Tāpat augsnei ir arī jābūt maksimāli auglīgai, kas ir sasniedzams regulāri augsnē iestrādājot dažādus kompostus un citus mēslošanas līdzekļus. Augsni sāk gatavot jau rudenī. Izvēlēto stādāmo vietu uzrok 25-30 cm dziļi un iestrādā organisko mēslojumu, kompostu, superfosfātu (1 ēdamkarote/ 1 augu). Pavasarī, 2 – 3 nedēļas pirms dāliju stādīšanas, uzrok un iestrādā 2 kg pārstrādātus kūtsmēslus, 20 g jebkura kompleksā mēslojuma un 40 g krīta vai pelnu uz 1 m2. Šīs iepriekš uzskaitītās sastāvdaļas nepieciešams rūpīgi sajaukt ar zemi un bagātīgi ar ūdeni aplaistīt. Svaigu kūtsmēslu lietošana iespējama, bet pastāv risks, ka dālijas tiks pārmēslotas ar slāpekli un tās pastiprināti slimos.

Kontakti

Alvis Vītols
Autortiesības © 2010 Dālijas AV - Alvis Vītols
Izstrādāts: Joomla CMS