Brandon Carribean Evel Corn- LadyL LindaM Poh TylerJ Gitt\'s Attention GrandFinale Caproz Josephine Imperial Wine Harvest Moonlight TUR DU MONDE Honey

Dālijas - Pavairošana ar gumiem

 

Ierastāka ir dāliju pavairošana ar gumiem. Pavasarī atlasītos gumus izņem no glabātuves, uzmanīgi aplūko un izlasa ārā bojātos gumus. Lai izvairītos no sēnīšu slimībām, gumus var profilaktiski dezinficēt kālija permanganāta, vara vitriola vai fundazola šķīdumā.

Labi attīstītos un veselos dāliju sakņkājus - gumu kopas ar asu nazi sagriež vairākās daļās. Katrai bumbuļa daļiņai ir jābūt sakņu kakliņam ar 1 - 2 pumpuriem. Griezuma vietas ierīvē ar saberztu ogli, lai novērstu gumu sapūšanu. Gumus stāda sagatavotā augsnē, sakņu kakliņu iegremdējot augsnē 3 – 5 cm dziļumā.

Aprīlī dāliju gumus var iestādīt puķu podā un pēc pavasara salnām pārstādīt dobē. Ja dālijas laukā izstāda agri un iespējami salnu draudi, tad dobi pārklāj ar agrotīklu.

Labākais dāliju stādīšanas laiks ir maija beigas – jūnija sākums, kad mazinās vēlīno salnu bīstamība un zeme ir pietiekoši sasilusi. Sagatavotajā dobītē ievieto gumu ar pumpuru vai ar uzdīgušu asnu. Gumu apber ar zemi, 2 – 3 cm virs sakņu kakliņa. Saaugušos bumbuļus vai stādus no podiņiem izstāda kopā ar zemes piku. Gumam, kuram nav vēl asniņu, tie parādās parasti vēlāk kā pēc 10 dienām, tomēr labāk stādīt tikai tos gumus ar skaidri manāmiem asniņiem Pirms iespējamām salnām apsedziet stādijumu  ar visiem iespējajamiem siltinošiem materiāliem. Virs dāliju stāda var izveidot mazu „siltumnīciņu” no plastmasas pudeles, kurai ir nogriezta apakša un atskrūvēts korķītis. Tomēr, ja ļoti vēlīna salna ir apskādējusi zemākos asniņus, nevajadzētu satraukties un sākt rakt ārā dāliju, lai to nomainītu ar citu augu. Pagaidiet nedaudz un visticamāk pavisam drīz parādīsies jauns dzinums no pumpura, kurš ir „pamodies” vēlāk.

Kontakti

Alvis Vītols
Autortiesības © 2010 Dālijas AV - Alvis Vītols
Izstrādāts: Joomla CMS