Brandon Carribean Evel Corn- LadyL LindaM Poh TylerJ Gitt\'s Attention GrandFinale Caproz Josephine Imperial Wine Harvest Moonlight TUR DU MONDE Honey

Dālijas - Stādīšana

 

Labākais dāliju stādīšanas laiks ir maija beigas, kad mazinās vēlīno salnu bīstamība un zeme ir pietiekoši sasilusi. Var stādīt arī agrāk, bet tad jāparūpējas par aizsardzību pret salnām. Dālijām kaitē temperatūra, kas ir zemāka kā +2 grādi C. Dālijas var izstādīt atkarībā no laika apstākļiem jau sākot ar aprīļa beigām, ja ir iespēja tās pasargāt no salnām. Vēlās salnas var dālijas nosaldēt. Tāpēc labāk dālijas ilgāk audzēt telpās. Dālijas var iestādīt podos jau marta vidū. Puķu podus ir jānovieto labi apgaismotā vietā. Temperatūrai jābūt vismaz +17 grādi C. Maija vidū puķu podus var iznest dārzā. Dāliju gumi ir jāstāda samērā sekli. Tām patīk saules gaisma un ūdenscaurlaidīga augsne. Virs dāliju gumiem nepieciešams neliels zemes slānis. Sagatavotajā dobītē ievieto gumu ar pumpuru vai gumu ar uzdīgušu asnu. Gumu apber ar zemi, 3 – 5 cm virs sakņu kakliņa. Gumiem, kuriem nav vēl asniņu, tie parādās parasti pēc 10 dienām. Nebūs lieki, ja jaunos asnus Jūs apsegsiet, lai tie neciestu no iespējamām salnām. Apsegt var ar visiem iespējamiem siltinošiem materiāliem, tā arī izveidot mazu „siltumnīciņu” no plastmasas pudeles, kurai ir nogriezta apakša un atskrūvēts korķītis. Tomēr, ja ļoti vēlīna salna ir nokodusi asniņus, nevajadzētu satraukties un sākt rakt ārā dāliju, lai to nomainītu ar citu augu. Pagaidiet nedaudz un drīz parādīsies jauns dzinums no pumpura, kurš ir „pamodies” vēlāk. No agrajām rudens salnām dālijas var paglābt apsmidzinot: ieslēdz laistāmo ierīci uz visu nakti, lai augu ieskauj ledus kārtiņa, kas nenodara postu ne lapām, ne ziediem. Mazdārziņos var izmantot agroplēvi.

Novērots, ka dālijas stādot vecā mēnesī, gumu ražu iegūst labāku. Nav svarīgi vai stādītais gums ir liels vai mazs, galvenais, lai tas būtu vesels. Stādīšanas attālumi atkarīgi no izvēlētajām šķirnēm. Ļoti mazām dālijām attālumus rindā izvēlas 15-30 cm, bet augstām un kuplām 40-90 cm. Noteikti jāsastāda dāliju stādijuma plāns, kādas šķirnes kurā vietā iestādītas. Plāns ļoti noderēs rudenī rokot gumus.

Dāliju mulčēšana ar kūdras, komposta vai kūtsmēslu kārtu ir labs paņēmiens uzturēt augsni irdenu un aizkavēt nezāļu augšanu. Zemsedze arī aizkavē ūdens iztvaikošanu, tomēr dāliju ziedēšanu tā var aizkavēt par 1-1,5 nedēļām.

Varētu uzskatīt, ka apmēram pusi dāliju šķirņu, tās pareizi audzējot, var nepiesiet pat diezgan stipros rudens vējos. Mietiņus dāliju piesiešanai visbiežāk iedzen jau dāliju stādīšanas laikā. Ja mieti traucē augsnes mehanizētu apstrādi, tad tos dzen, kad dālija paaugušās. Piesien 30-60 cm augstumā. Augstās šķirnes piesien arī 100 cm augstumā.

 

Kontakti

Alvis Vītols
Autortiesības © 2010 Dālijas AV - Alvis Vītols
Izstrādāts: Joomla CMS