Brandon Carribean Evel Corn- LadyL LindaM Poh TylerJ Gitt\'s Attention GrandFinale Caproz Josephine Imperial Wine Harvest Moonlight TUR DU MONDE Honey

Dālijas - Rudenī

  Īsi atgādināšu, ko pirms dāliju gumu glabāšanas jāveic rudenī dāliju audzētājam. Kad dāliju virszemes daļas nosalušas, glabāšanai iecerētās šķirnes dālijai nogriež stublāju un apmēram 15 vai 20 cm attālumā no tā trīs pusēs zemē iedur ar lāpstu. Iedurot ceturtajā pusē, sakni izceļ. Tad dāliju gumu ceru uzmanīgi attīra no augsnes paliekām. Kompakti izaugušos no augsnes var atbrīvot, viegli ar dārza šķērēm uzsitot pa nogriezto kātu. Nākamā procedūra ir gumu mazgāšana ar ūdens strūklu. Ar asu nazi vai dārza šķērēm nogriež stublāju līdz sakņu kakliņam. Par sakņu kakliņu sauc vietu, kurā dāliju gums savienojas ar stublāja apakšējo daļu. Uz sakņu kakliņa jau rudenī jaunie pumpuri var būt labi samanāmi. Nogriež arī atlūzušos, vecos, nenobriedušos tievos gumus un sīkās saknītes, atstājot tikai veselīgos, spēcīgos – nākamās dālijas pamatu. Sadalot ceru, katram nākamajam stādam asns ir obligāts. Citādi guma glabāšanai nav jēgas. Šķirnes nosaukumu uz guma uzraksta ar ūdens izturīgu marķieri, var izmantot arī ķīmisko zīmuli.

Rudenī dāliju gumiem, kuri auguši no guma vēlama vismaz daļēja to sadalīšana. Dalīšanas mērķis ir sadalīt izraktā dāliju cera sakņājus atsevišķos gumos vai gumu grupās, lai katram dalījumam būtu kaut vai viens asns. Uz saknes kakliņa veidojas pumpuri. Gumi dzinumus neveido, jo tiem nav pumpuru. Pie katra stādāmā materiāla ieteicams atstāt ne vairāk kā vienu vai divus asnus. Dalīšana nepieciešama gan lai pavairotu dāliju šķirni, gan lai saglabātu to. Iestādot nedalītus dāliju gumus, izaug daudz ļoti sīku gumu, kuri konkurējot ar vecajiem gumiem nesasniedz normālu lielumu. Tādejādi šķirne īsā laikā iznīkst. Rudenī reizēm ir pagrūti saskatīt nākamo asnu vietas. Var dalīt tikai divās vai trijās daļās. Katram dalījumam no atlikušā stublāja gabala izņem mīksto daļu. Puve uz pumpuru joslu pāriet no nenogrieztās stublāja daļas, kurā atmiršanas procesā savairojas pūšanas mikroorganismi. Tādēļ dāliju stublāji pirms ieziemošanas jānogriež līdz pašai pumpuru joslai. Pavasarī var labāk redzēt asnus un vieglāk sadalīt līdz galam rudenī tikai daļēji sadalīto dāliju gumus. Tomēr labāka būtu dāliju gumu rudens dalīšana, kurus pavasarī var stādīt bez papildus dalīšanas. Tad dāliju gumus liek plastmasas maisiņā, kuru atstāj neaizsietu. Dāliju gumus var likt kastītē svaigās skujkoku zāģu skaidās. Tās reizē ir konservants, jo satur terpentīnu. Ja nav skaidu, dālijas var glabāt starp avīzēm, kūdrā, pelnos, sausā purva sūnā un pat ozollapās. Dālijas gumi  pavasari sagaidīs jebkurā telpā – glabājot istabā tomēr vēlams izvēlēties visvēsāko vietu. Gumu glabāšanai neizmanto lapu koku skaidas, jo tās ātri bojājas. Vispiemērotākā būtu vēsa un mēremi mitra telpa ar 4-5 grādu temperatūru.

Kontakti

Alvis Vītols
Autortiesības © 2010 Dālijas AV - Alvis Vītols
Izstrādāts: Joomla CMS